Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 378 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

Blog bierze udział w konkursie na BlogRoku2011 http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

Zdjęcia w galeriach.


Wspólcześni chrześcijanie

poniedziałek, 07 listopada 2011 0:24

 

Paralitycy i inni

   Znana jest ewangeliczna scena uzdrowienia  przez Jezusa paralityka  spuszczonego przez przyjaciół na sznurach przez otwór zrobiony w dachu domu. Nie można go było normalnie wnieść przez drzwi, bowiem tłum przeszkadzał w dotarciu do Jezusa.

   Celowo nie podaję tu ani autora tej Ewangelii, ani rozdziału i wersetu. Każdy, sam sobie znajdzie. Dla mnie ważne jest przełożenie tej sytuacji na życie współczesne, bo właśnie my,  współcześni chrześcijanie, mamy żyć według Ewangelii, która stanowi dla nas drogowskaz wskazujący drogę do celu, jakim jest  nasze zbawienie wieczne.

   Jesteśmy chrześcijanami, a właściwe w większości przyznajemy sie do tego. Cóż, na naszym  kontynencie, a szczególnie w Polsce, nic nam  za to nie grozi. Zapominamy, że są kraje, gdzie bycie chrześcijaninem wymaga niezwykłej odwagi, że są współcześni męczennicy, którzy za wyznawanie wiary w Chrystusa oddają swoje życie (ostatnio podpisałem apel kierowany do władz Pakistanu o ułaskawienie skazanej na śmierć młodej chrześcijanki).

     Jesteśmy chrześcijanami, ale postępujemy  często wbrew nauce Chrystusa. Owszem, praktykujemy poprzez chodzenie do kościoła, przyjmowanie sakramentów, modlitwę, która dla wielu z nas jest już tylko wyuczonym "paciorkiem", który należy odklepać rano i wieczorem. I mówimy, że kochamy Pana Jezusa, jednak nie wnikamy głębiej w to, czym była Jego nauka i ofiara.

    Piszę o tym, bo w związku z nakazem milczenia wydanym ks.Bonieckiemu przez jego przełożonych, rozgorzała na forach dyskusja na temat rozumienia  przez tegoż zasłużonego kapłana nauki Chrystusa i postępowania zgodnego z zasadami Ewangelii.

    Wracam jednak do ewangelicznej sytuacji zasygnalizowanej na wstępie.  

   Jest wielu ludzi zagubionych duchowo, poranionych przez życie, niewierzących - takich, którzy  wychowali sie w rodzinie ateistycznej  lub wiarę stracili w różnych okolicznościach, często bardzo dramatycznych. Są i tacy, którzy odrzucili wiarę w Boga, bo im tak wygodnie:  żyć bez zobowiązań, nakazów, zakazów. Bo bycie chrześcijaninem  wcale nie jest łatwe. Są również  i tacy, którzy stali się zdeklarowanymi wrogami Boga  i religii.

   Wielu spośród tych niewierzących poszukuje  systemu wartości, który byłby dla nich oparciem, pomocą w trudnych sytuacjach. Szukają  go też w chrześcijaństwie. Dlatego tak ważne jest, by chrześcijanie pokazali im, że warto tu właśnie te poszukiwania zakończyć, że warto być chrześcijaninem.

    Ale to "pokazywanie drogi" wcale nie musi polegać na usilnym przekonywaniu. To "pokazywanie drogi" polegać ma na dawaniu świadectwa poprzez własne, codzienne  życie Ewangelią. Nie poprzez dewocję, bo ona śmieszy i odstrasza. Nie poprzez faryzeizm, bo on zniechęca. Ma ono polegac na otwarciu się na drugiego człowieka, niezależnie od tego, kim  i jakim on jest. Moje postępowanie  jako chrześcijanina ma być zaproszeniem do spotkania z Chrystusem, do poznania Go.

    Jednak najczęściej  jest tak, że bedąc przekonanymi o swojej wartości z powodu bycia chrześcijaninem, popadamy w samozadowolenie, przestajemy troszczyć się o innych, a nawet patrzymy  z góry na tych, którzy błądzą w poszukiwaniu i cieszymy się, że jesteśmy lepsi (znamy tę sytuacje z Ewangelii). Gorzej, jeśli jeszcze posuwamy się do potępienia osoby błądzącej. To już zupełnie niechrzescijańskie. Potępiać można tylko  złe czyny. Od osądzenia człowieka jest Bóg. On najlepiej wie, jaki jest, i jaki mógłby być człowiek, co powoduje jego takie a nie inne postępowanie. Bogu zależy na każdym, bez wyjątku, człowieku i będzie o niego zabiegał do ostatniej chwili jego życia. Na tym polega istota Bożego Miłosierdzia. Naszym obowiązkiem chrześcijańskim, z którego będziemy kiedyś rozliczeni i który jest niejako wyrazem naszej chrześcijańskiej miłości do bliźniego, jest modlitwa o nawrócenie konkretnego grzesznika, owego "paralityka". Nie możemy blokować mu dostępu do Chrystusa poprzez swoją niechęć, wyraz potępienia, niechrześcijańską postawęw życiu codziennym.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (21) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


Nowy blooczek pod wpisami Blog bierze udział w konkursie BlogRoku2011 http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

piątek, 24 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  95 820  

Słownik internetowy

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

O moim bloogu

Mój bloog to nie tylko własne przeżycia, ale też wspomnienia, przemyślenia dotyczące bieżących spraw.Pragnę, odkrywając przed innymi to, co mnie boli, interesuje, frapuje, zachęcić innych do wymian...

więcej...

Mój bloog to nie tylko własne przeżycia, ale też wspomnienia, przemyślenia dotyczące bieżących spraw.Pragnę, odkrywając przed innymi to, co mnie boli, interesuje, frapuje, zachęcić innych do wymiany poglądów, tudzież doświadczeń w prezentowanych tematach. Mam już bagaż doświadczeń zyciowych, a jako świeżo emerytowany nauczyciel między pięćdiesiątką a sześćdziesiątką,czuję sie jeszcze potrzebny. Jestem już dziadkiem, choć na takiego nie wyglądam.Zajmuję się pszczelarzeniem , malowaniem , teatrem, pisaniem oraz działką.Parałem się też pracą samorządową, ale obecnie wyborcy zaproponowali mi czteroletni wypoczynek, dlatego też mam czas dla wszystkich, którym moje towarzystwo będzie miłe.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 95820
Wpisy
  • liczba: 261
  • komentarze: 3469
Galerie
  • liczba zdjęć: 5
  • komentarze: 25
Punkty konkursowe: 600
Bloog istnieje od: 4003 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl