Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 377 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

Blog bierze udział w konkursie na BlogRoku2011 http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

Zdjęcia w galeriach.


Zaproś drugiego człowieka...

sobota, 18 grudnia 2010 22:46

Z rekolekcji adwentowych

Mówił dzisiaj rekolekcjonista o relacjach międzyludzkich, ze wskazaniem na rodzinę. Jeżeli w rodzinie jest kłótnia , to dobrze, bo to oznacza, że jeszcze komuś na drugiej osobie zależy. Gorzej, gdy w rodzinie jest cicho,gdyż to oznacza, że jesteśmy sobie obojętni.
Zapraszając drugiego człowieka do siebie, do towarzyszenia na resztę życia, trzeba wziąć pod uwagę i to, że ta druga osoba będzie wywierać na mnie wpływ. Także ja muszę ją zaakceptować taką, jaka jest.
Należy we wzajemnych relacjach być tolerancyjnym dla" dziwactw" drugiej osoby: nie ganić męża za jego "konika " na jakimś punkcie i z drugiej strony - również nie dokuczać żonie , że boi się całkiem niegroźnego stworzonka - myszy.
Musimy nauczyć się sobie nawzajem wybaczać. To jest najtrudniejsze, ale możliwe. Wybaczać, to nie oznacza: akceptować zła, jakie miało miejsce, ani udawać, że nic się nie stało. Wybaczać, to znaczy zamknąć pewną kartę i do tego nie wracać. To oznacza: odbudowywać wzajemne relacje, będąc bogatszym o bolesne doświadczenie.
Gdyby Józef nie zaakceptował stanu Maryi, gdyby nie posłuchał Anioła i obrażony , zagniewany oddalił Ją, inaczej potoczyłaby się historia Zbawienia.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, wszystkim Drogim Przyjaciołom życzę wszelkich łask od Bożej Dzieciny, dużo zdrowia i pomyślności w Nowym Roku

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (26) | dodaj komentarz

Czas strachu, łez i nadziei (cz II)

niedziela, 05 grudnia 2010 2:09

XVI.

 

                     KŁOPOTY Z  OB.  PR -  3924

 

 

         W maju 1983 r.  zaczepił mnie na ulicy  b. członek Zarządu mojej Komisji Związkowej sprzed stanu wojennego, niejaki Majkowski. Był  tak bardzo radykalnym  działaczem „Solidarności”  nauczycielskiej, że musiałem go hamować w jego propozycjach odnośnie działania wobec władz oświatowych. W swojej placówce omalże nie zlikwidował POP (Podstawową Organizację Partyjną), zachęcał do organizowania strajku. Po wprowadzeniu stanu wojennego straciłem go z pola widzenia.

    Już po wyjściu na wolność dowiedziałem się od nauczycieli, jego kolegów z pracy, że po 13 grudnia kajał się przed POP i prosił o wybaczenie „ swoich błędów”, że publicznie potępił „Solidarność”. Kiedyś, gdy go spotkałem w  mieście,  zauważyłem, że stara się uniknąć rozmowy ze mną. Widziałem również kilka razy z okna  mojego mieszkania, jak wchodził do sąsiedniego bloku.  Wkrótce też dowiedziałem się, że odwiedza mieszkającego tam swojego syna, funkcjonariusza SB.  Wtedy zrozumiałem jego wcześniejsze zachowanie. Po prostu, przez cały okres działalności związkowej tatuś „wypełniał zalecenia” synka.

     - Panie Tomaszu, niech pan uważa – powiedział Majkowski, nie podając nawet ręki na przywitanie. Jego wzrok błądził gdzieś daleko poza moją osobą. – Szczerze panu mówię, niech pan lepiej uważa .

   - Dziękuję, ale nie mam powodów do niepokoju – odrzekłem nieco zaskoczony tą jego nagłą troską, lecz Majkowskiego już nie było. Pozostałem na ulicy z mnóstwem nie zadanych pytań. Co skłoniło Majkowskiego do tego ostrzeżenia? Czy wynikało ono z autentycznej troski wywołanej pobudzonym sumieniem? A może wykonał nowe polecenie syna, a ktoś inny teraz  obserwuje moją reakcję, licząc, że wpadnę w panikę i zacznę odwiedzać „kontakty”, by podzielić się tym ostrzeżeniem? Postanowiłem zachowywać się normalnie, jakby nigdy nic się nie stało. Wszedłem więc do Domu Towarowego, poczyniłem zakupy i spokojnie wróciłem do domu. Nie wiedziałem jednak, że koło mnie „zbierały się ciemne chmury”, a zatem, to ostrzeżenie było  jednak szczere.

    Z dokumentów IPN:

 

     Przemyśl, dnia 2. V. 83.  Tajne Spec  Znaczenia   

 

 Naczelnik Wydziału III  KW MO w Przemyślu

 

 Wydział V KW MO Przemyśl sprawdza kartą -15  Ob. Petry Tomasz ,s. Tadeusza, ur.3.XI 1950 r., który jest rejestrowany przez Was pod nr PR-3924 (Horbanko). W związku z tym proszę o poinformowanie w terminie 7 dni jaką odpowiedź mamy przesłać jednostce sprawdzającej.

 Powód zapytania: przed rozpracowaniem

                                                                        (podpis zaczerniony) 

………………………………………………………………………………………………….

 

Przemyśl, dnia 17.Vi.893

 

Do Naczelnika  Wydz. III  KW MO w  Przemyślu

 

Uprzejmie  proszę o przyspieszenie załatwienie naszego pisma z dnia 2.V. 83

L.dz.BH00 559/83  dot: Petry Tomasz (PR-3924)

…………………………………………………………………………………………………..

 

Przemyśl, dnia 06.07.1983 r. TAJNE SPEC. znaczenia

 

   Naczelnik Wydziału „C” Komendy Wojewódzkiej MO w Przemyślu

 

     W odpowiedzi na pismo z dnia 2.05.1983 r. l. dz. BH-00559/83 dot. Ob. PETRY Tomasza s. Tadeusza, ur.3.11.1950 r. informuję, ze jednostce sprawdzającej należy  dać odpowiedź: „Pozostaje w zainteresowaniu Wydziału III KWMO w Przemyślu.

 Wszelkie przedsięwzięcia uzgadniać.

…………………………………………………………………………………………………..

 

Krosno, dnia 8.11.1983 r.

„TAJNE SPEC.ZNACZENIA”

    Z-CA SZEFA DS. SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA REJONOWEGO URZĘDU SPRAW WEWNĘTRZNYCH w Jarosławiu

 

     W zainteresowaniu operacyjnym tut. Wydziału pozostaje …………… - były działacz „S”. Z uzyskanych informacji wynika iż utrzymuje on kontakty z Tomkiem z Jarosławia, nr telefonu 6292.

   Po otrzymaniu nagrody Nobla przez …….*.- Tomek w rozmowie z …………. Stwierdził, iż w Jarosławiu strzelają szampany ze szczęścia i radości na cześć………….

    W związku z powyższym proszę o ustalenie bliższych danych Tomka oraz rozpoznanie go pod kątem jego osobowości, utrzymywanych kontaktów, jego działalności w przeszłości i obecnie i poinformowanie nas w możliwie najkrótszym czasie.                         

                                              

*chodziło tu o  Lecha Wałęsę –T.P.

………………………………………………………………………………………….

 

Jarosław dnia 09.11.1983 r.

 NOTATKA URZĘDOWA dot. PETRY Tomasza s. Tadeusza i Marty zd. Czura

(…) , pochodzenie inteligenckie, narodowości ukraińskiej  ( zastanawiałem się często, dlaczego w jednych dokumentach SB jestem narodowości ukraińskiej, a w innych – polskiej.  przyp. T.P), obywatelstwo polskie (…).

 

    Ww. w okresie legalnej działalności związku NSZZ „Solidarność” był przewodniczącym Szkolnej Komisji Związkowej NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu. Jako działacz „S” prezentował wrogi stosunek do ustroju, władz polityczno-administracyjnych i sojuszu ze ZSRR. Organizował akcje protestacyjne w placówkach oświatowych  w Jarosławiu. Był współautorem planu zdobycia broni i magazynów wojskowych w Kidałowicach. Otwarcie deklarował chęć likwidowania funkcjonariuszy SB i MO. W prasie związkowej był autorem wielu artykułów o wrogiej treści.

    Po wprowadzeniu stanu wojennego ww. był internowany, a po opuszczeniu ośrodka odosobnienia złożył pisemne zobowiązanie o zaniechaniu prowadzenia wrogiej działalności.

   Pomimo tego do chwili obecnej jest czołowym działaczem podziemnych struktur na terenie Jarosławia i pełni rolę łącznika pomiędzy tymi strukturami a miejscowym klerem. Ponadto utrzymuje kontakty z byłymi działaczami „S” z innych rejonów kraju.

   Obecnie prowadzi katechezę dla młodzieży wykładając im najnowszą historię Polski w opracowaniu ……………. Jako nauczyciel języka polskiego w szkole średniej wykorzystuje młodzież do wrogiej działalności. Udostępnia  swoje mieszkanie do spotkań konspiracyjnych działaczy  struktur podziemnych z klerem i młodzieżą jarosławską.

   Biorąc pod uwagę jego nieustającą działalność antypaństwową oraz to, że agituje  do tej działalności coraz to większe kręgi młodzieży, niezbędne jest internowanie wymienionego celem przerwania jego działalności.

                                             

                                                              Sporządził : Cieplicki Jerzy

  


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


Nowy blooczek pod wpisami Blog bierze udział w konkursie BlogRoku2011 http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

piątek, 24 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  95 798  

Słownik internetowy

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

O moim bloogu

Mój bloog to nie tylko własne przeżycia, ale też wspomnienia, przemyślenia dotyczące bieżących spraw.Pragnę, odkrywając przed innymi to, co mnie boli, interesuje, frapuje, zachęcić innych do wymian...

więcej...

Mój bloog to nie tylko własne przeżycia, ale też wspomnienia, przemyślenia dotyczące bieżących spraw.Pragnę, odkrywając przed innymi to, co mnie boli, interesuje, frapuje, zachęcić innych do wymiany poglądów, tudzież doświadczeń w prezentowanych tematach. Mam już bagaż doświadczeń zyciowych, a jako świeżo emerytowany nauczyciel między pięćdiesiątką a sześćdziesiątką,czuję sie jeszcze potrzebny. Jestem już dziadkiem, choć na takiego nie wyglądam.Zajmuję się pszczelarzeniem , malowaniem , teatrem, pisaniem oraz działką.Parałem się też pracą samorządową, ale obecnie wyborcy zaproponowali mi czteroletni wypoczynek, dlatego też mam czas dla wszystkich, którym moje towarzystwo będzie miłe.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 95798
Wpisy
  • liczba: 261
  • komentarze: 3469
Galerie
  • liczba zdjęć: 5
  • komentarze: 25
Punkty konkursowe: 600
Bloog istnieje od: 4003 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl