Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 376 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

Blog bierze udział w konkursie na BlogRoku2011 http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

Zdjęcia w galeriach.


Cicha noc,...

piątek, 23 grudnia 2011 23:34

 http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

 Przyszedł Bóg jako Człowiek

 


 

        Wszystkim moim Drogim Gościom, Przyjaciółkom i Przyjaciołom  życzę, by  ten piękny, świąteczny czas  spedzili w gronie najbliższych, z dala od codziennych trosk, w atmosferze miłości i pokoju.

         Niech Jezus, który w stajence betlejemskiej  jako Boże Dziecię   przyjmował hołdy ubogich pasterzy i bogatych mędrców,

 obdarzy Was pełnią łask, a przede wszystkim zdrowiem i radością ducha   na każdy dzień Nowego Roku.

                                                            Tomasz

  Boże Narodzenie 2011 r.

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

grudniowe rocznice

sobota, 10 grudnia 2011 23:08

Pamiętamy !


 

 

   Grudzień jest dla mnie trudnym miesiącem. Nie chodzi już o przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. Ostatecznie, po poniesionych trudach, święta te przeżywa się zawsze radośnie, zazwyczaj w gronie całej rodziny. No i zapach   siana na stole, różne odblaski równie pięknie pachnącej choinki, kolędy przy wigilinym stole, pasterka.

   Chodzi o ważne, dramatyczne  rocznice, które w tym miesiącu kumulują się i które przywołują smutne, tragiczne wydarzenia: rocznica wydarzeń na Wybrzeżu  w 1970 roku i rocznica wprowadzenia stanu wojennego  13 grudnia 1981 r. Dla mnie jeszcze dodatkowo dołączyła rocznica śmierci mojego Ojca, również 13 grudnia, dziewięć lat później.

    16 grudnia '81 roku władza ludowa  upomniała sie również o mnie, fundując mi "wczasy zimowo-wiosenne" w Uhercach i Nowym Łupkowie. Dziś, po  30 latach nabrałem do tamtych wydarzeń pewnego dystansu. Czasem odżywają we snach sytuacje jakieś dziwne, rozgrywające się w celi przemyskiego aresztu, gdzie przez dwie noce przebywałem przed wywiezieniem do Uherc. Czasem śnię o walce z ZOMO i ... nie są to przyjemne sny. A jednak, tamten okres odbił się również pozytywnie na moim dalszym życiu. Byłbym nieuczciwy, gdybym nie przyznał się do "odcięcia kuponów" z mojej martyrologicznej przeszłości. I odcinam je dalej - nie w sensie materialnym, lecz bardziej  prestiżowym, choć wielu mam też niechętnych "recenzentów" mojego życia i działalności, uważających mnie za zdrajcę ideałów "Solidarności", gdyż: wystąpiłem ongiś z AWS, wszedłem w koalicje samorządową z PSL, nawet startując do Sejmu z listy tej partii, źle publicznie wyrażam sie o  polityce PiS i  prezesa, a zupełnie skandaliczne było moje  publiczne poparcie kandydatury Bronisława Komorowskiego na przezydenta RP. No i dostaje mi się,  za to że nie wierzę w teorię spiskową na temat katastrofy smoleńskiej.

    Mimo wszystko, "kupony odcinam" nadal. Ostatnio udzielałem kilku uczniom jarosławskich szkół wywiadów na temat stanu wojejnnego i mojego internowania. Władze oświatowe wraz z IPN-em organizują konkursy historyczne w gimnazjach, więc  zwracają się do mnie uczniowie i uczennice. Jeden z uczniów zajął I miejsce w konkursie i to mnie cieszy.

    Wczoraj miałem szczególne spotkanie z młodzieżą ponaddwudziestoletnią, skupioną w duszpasterstwie dominikańskim "BASZTA". Ojcowie Dominikanie  ogłosili poprzez plakaty to spotkanie i trwało ono prawie dwie godziny. Miałem okazję przybliżyć młodym ludziom tamten okres, kreśląc tło społeczne, polityczne i ideowe ówczesnych wydarzeń. Były też bardzo trudne pytania ze strony młodzieży. Potem, jako ukoronowanie tego spotkania  odbyła się  projekcja wstrząsającego filmu "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł ". Polecam ten film  wszystkim. Jestem pod jego wrażeniem. Ukazuje  tragiczne wydarzenia na Wybrzeżu  w grudniu 1970 r. na przykładzie losów rodziny  zabitego stoczniowca, którego nazwisko jako pierwsze znajduje sie na tablicy przy  pomniku poświęconym Ofiarom  Grudnia 1970 r. w Gdyni.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (23) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


Nowy blooczek pod wpisami Blog bierze udział w konkursie BlogRoku2011 http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

piątek, 24 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  95 810  

Słownik internetowy

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O moim bloogu

Mój bloog to nie tylko własne przeżycia, ale też wspomnienia, przemyślenia dotyczące bieżących spraw.Pragnę, odkrywając przed innymi to, co mnie boli, interesuje, frapuje, zachęcić innych do wymian...

więcej...

Mój bloog to nie tylko własne przeżycia, ale też wspomnienia, przemyślenia dotyczące bieżących spraw.Pragnę, odkrywając przed innymi to, co mnie boli, interesuje, frapuje, zachęcić innych do wymiany poglądów, tudzież doświadczeń w prezentowanych tematach. Mam już bagaż doświadczeń zyciowych, a jako świeżo emerytowany nauczyciel między pięćdiesiątką a sześćdziesiątką,czuję sie jeszcze potrzebny. Jestem już dziadkiem, choć na takiego nie wyglądam.Zajmuję się pszczelarzeniem , malowaniem , teatrem, pisaniem oraz działką.Parałem się też pracą samorządową, ale obecnie wyborcy zaproponowali mi czteroletni wypoczynek, dlatego też mam czas dla wszystkich, którym moje towarzystwo będzie miłe.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 95810
Wpisy
  • liczba: 261
  • komentarze: 3469
Galerie
  • liczba zdjęć: 5
  • komentarze: 25
Punkty konkursowe: 600
Bloog istnieje od: 4003 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl