Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 376 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

Blog bierze udział w konkursie na BlogRoku2011 http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

Zdjęcia w galeriach.


wiosna - jesień

sobota, 31 marca 2012 23:47

Wnuk

 


     Dziś odwiedził mnie wnuk. Kończy  ostatnią klasę szkoły podstawowej. Właśnie jest w fazie przeobrażania się z dzieciaka w chłopaka, ze wszystkimi tego stanu znamionami. Moja nadzieja i moje obawy. Dużo czyta. Z bajek wyrósł dawno; wziął się za poważniejszą literaturę: Tolkiena zna na pamięć . To efekt czytania dziecku do snu. Pamiętam, że czytając mu na dobranoc, sam już zasypiałem , gardło miałem niemal zdarte od dialogów  różnych bohaterów, w których musiałem się wcielać, a brzdąc mały jeszcze nie spał i tylko dopingował:   - Dziadziu, czytaj , dalej… Odpocząłem dopiero gdy sam zaczął składać literki, a potem wziął się za czytanie. Ale to już dawno temu …

   Wnuk odwiedza mnie często, przychodząc z jakimś problemem z j. polskiego. Dzięki temu wiem, w jakim kierunku idzie nauczanie  w zreformowanej szkole podstawowej. Ale nie o tym chciałem pisać.

   Dzisiaj dotarło do mnie, jak już jestem „wiekowym” człowiekiem.

To, że od kilkunastu lat słyszę „dziadziuś” ,”dziadziu”, sprawiało i  nadal sprawia  mi pewną satysfakcję, mam odczucie dumy, ale do dziś nie powodowało u mnie poczucia starości ;  wydawało mi się, że psychicznie  nadal prezentuję sobą stosunkowo młodego człowieka. Ale stanął  przy mnie Jacuś . Nie , już nie „Jacuś” a kiedyś  „Siaciuś”, lecz …Jacek. Stanął obok mnie i popatrzył prosto w oczy … prosto, na tym samym poziomie, na tej samej wysokości. I to był dla mnie szok.

 Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

Tak sobie myślę:...

piątek, 16 marca 2012 23:53

Ten wpis powinien być w  w blogu politycznym, gdyż odnosi sie do politycznych działań rządu, ale , ponieważ dotyczy też spraw duchowych, więc i tu znajdzie się jego miejsce. Poza tym, dawno już nie umieszczałem tu wpisu, więc ...niech będzie, ku zadowoleniu Malinki i wszystkich moich Przyjaciół.

 

Procent dla Kościoła

   Nie jestem ekonomistą, nie operuję wielkimi sumami pieniędzy, znam ich wartość i - powiem więcej -  niezwykle sobie je cenię. Wydam więcej niż na jeden zakład w lotto, licząc po cichu , że tym razem nie będzie to "podatek od nadziei". Wspomagam finansowo ( w miarę swoich możliwości ) różne instytucje, akcje charytatywne, czasem dam "cosik" żebrzącym, oddaję "1 procent" organizacjom pożytku publicznego i starcza mi jeszcze, by od jednego do drugiego miesiąca spokojnie "związać koniec z końcem". Wszystko dlatego, że mam  zaradną małżonkę, która również mnie nauczyła  mądrego oszczędzania i myślenia perspektywicznego.

Daltego też swego czasu zadbałem o powiększenie swojej przyszłej emerytury , ubezpieczając się w tzw. "trzecim filarze".

   Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że miałem szczęście do tej pory i że los może się odwrócić, że nie wszyscy też mają takie szczęście jak ja i  że to wcale nie jest ich wina.

  Po tym długim wprowadzeniu piszę  wreszcie o tym, co zapowiedziałem w tytule.

  Rząd przystąpił do realizacji zapowiedzi premiera odnośnie likwidowania Funduszu Kościelnego. Nie muszę już przypominać,  kiedy i dlaczego ten Fundusz powstał i na jakich zasadach funkcjonował. Po expose premiera przedstawiciel Episkopatu powiedział, że Kościół już od dawna postulował  zmiany, więc pomyślałem sobie, że sprawa nie bedzie powodem do zgrzytów miedzy Kościołem a rządem, który popieram w wielu sprawach. Oczywiście , rozległy sie głosy o ataku na Kościół , że "Kościoła będziemy bronić", etc., ale w tym wypadku były to głosy tych, którzy o względy Kościoła zabiegali z powodów koniunkturalnych.

   Odbyły sie rozmowy rządu z Komisją Episkopatu, w trakcie których min. Boni  przedstawił propozycję, aby w miejsce zlikwidowanego Funduszu Kościelnego wprowadzić możliwość odpisywania przez wiernych 0,3 procent od podatku , na podobnej zasadzie, jak dla organizacji pożytku publicznego odpisuje sie ów 1 procent.  Prędko wyliczono, że Kościól zyskałby przez to, bowiem otrzymałby rocznie ok 100 mln. zł., podczas, gdy z Funduszu Kościelnego otrzymuje 80 mln. złotych na rok.

    Oburzyli się na to przedstawiciele opozycji lewicowej, oburzyła się również opozycja prawicowa. Pierwsi posądzili rząd o to, że jedna ręką zabiera, a drugą daje jeszcze wiecej, że Kościołowi nic sie nie należy, bo już "tyle wziął od państwa, etc. Drudzy z kolei gotowi są urządzić krucjatę w obronie atakowanego Kościoła.

   Nie jest to łatwa decyzja i bez jakiegośkompromisu nie obejdzie się. Przyznam szczerze, że sam mam dylemat. Z jednej strony, jako członek tego Kościoła, chciałbym go widziec jako Wspólnotę nie przywiązującą takiej wagi do pieniędzy. Z drugiej jednak strony, pieniądze sąpotrzebne na rozwój misyjnej działalnosci Kościoła. Ostatecznie, ksztaltowanie chrześcijańskich postaw wśród wiernych czyni społeczeństwo rownież wartościowym pod kątem jego przydatności dla państwa. Zatem, działanie Kościoła ma wymiar nie tylko duchowy, ale i państwowotwórczy.

   Ucieszyłby mnie też fakt, że od tej chwili niewierzący i  zdeklarowani wrogowie Kościoła nie mieliby powodu  mówienia, że jest on opłacany  z ich pieniędzy. Czy jednak wszyscy katolicy dokonywaliby takiego odpisu na  na swój Kościół?   Wątpię. Zatem, należałoby wziąć poprawke na tamtą prognozę.

    I jeszcze jest jedna sprawa. Ja bardzo chętnie odpiszę te O,3 procent na swój Kościół, a gdyby jeszcze było mało, to gotów jestem wspomóc Kościół w innej formie.

    O ile mogę być spokojny o los mojego Kościołą, to mam watpliwości, czy wierni innych wyznań,  będą w stanie, przy znacznie mniejszej liczbie członków danego kościoła, zgromadzić odpowienią kwotę na utrzymanie swoich kapłanów i zabezpieczenie im emerytury. Tak sobie myślę, że  czasem w walce o zabezpieczenie praw  wiekszym, silniejszym, zapomnieć można o tych mniejszych i słabszych. Zanim strony dojdą do porozumienia, powinny i ten problem wziąć pod uwagę.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (22) | dodaj komentarz

czy ten portal dobrze działa?

czwartek, 01 marca 2012 23:06

Sprawdzam.

Dziś tekst sprawdzajacy, bez specjalnej treści.Od pewnego czasu nie mogę wprowadzić tekstu . Informowałem WP o problemach.

Jak bedzie działać, to wprowadzę nowy wpis jutro


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


Nowy blooczek pod wpisami Blog bierze udział w konkursie BlogRoku2011 http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

piątek, 24 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  95 801  

Słownik internetowy

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O moim bloogu

Mój bloog to nie tylko własne przeżycia, ale też wspomnienia, przemyślenia dotyczące bieżących spraw.Pragnę, odkrywając przed innymi to, co mnie boli, interesuje, frapuje, zachęcić innych do wymian...

więcej...

Mój bloog to nie tylko własne przeżycia, ale też wspomnienia, przemyślenia dotyczące bieżących spraw.Pragnę, odkrywając przed innymi to, co mnie boli, interesuje, frapuje, zachęcić innych do wymiany poglądów, tudzież doświadczeń w prezentowanych tematach. Mam już bagaż doświadczeń zyciowych, a jako świeżo emerytowany nauczyciel między pięćdiesiątką a sześćdziesiątką,czuję sie jeszcze potrzebny. Jestem już dziadkiem, choć na takiego nie wyglądam.Zajmuję się pszczelarzeniem , malowaniem , teatrem, pisaniem oraz działką.Parałem się też pracą samorządową, ale obecnie wyborcy zaproponowali mi czteroletni wypoczynek, dlatego też mam czas dla wszystkich, którym moje towarzystwo będzie miłe.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 95801
Wpisy
  • liczba: 261
  • komentarze: 3469
Galerie
  • liczba zdjęć: 5
  • komentarze: 25
Punkty konkursowe: 600
Bloog istnieje od: 4003 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl