Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 376 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

Blog bierze udział w konkursie na BlogRoku2011 http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

Zdjęcia w galeriach.


Wczoraj wróciły dawne lata ...wspomnień czar

niedziela, 15 czerwca 2008 21:37
To była wspaniała, nieopowtarzalna klasa
Uczestniczyłem wczoraj w spotkaniu klasy, która 25 lat temu zdawała maturę, a której przez 2,5 pierwszych lat nauki byłem wychowawcą. To było też pierwsze moje wychowawstwo, przerwane urlopowaniem do pracy w "Solidarności" w 1980 i internowaniem w 1981r. Potem , do 1990r nie wolno mi było mieć wychowawstwa ze wgledu na zakaz SB i władz kuratoryjnych. Ale ta klasa była wspaniała Nie bali sie uczniowie przysyłać oficjalnych kartek z pozdrowieniami do swoich nauczycieli internowanych w Uhercach (siedział ze mną także dyrektor szkoły).To była taka klasa, z którą można było "konie kraść". Klasa koedukacyjna, gdzie chłopcy byli wobec koleżanek bardzo szarmanccy.
Kiedy pojechalismy rowerami na biwak do Nowej Grobli, a dziewczynom psuły się rowery, to odstapili im swoje, a w drodze powrotnej trzech z nich wracało do domu pociągiem ,taszcząc ze sobą zepsute jednoślady koleżanek, one zaś wracały na ich rowerach.Tacy to byli wówczas dżentelmeni i - jak się wczoraj okazało - tacy pozostali do dziś .
Nie było wśród nich geniuszy, nie byli też aniołami, ale mieli charakter. To oni oduczyli mnie palenia papierosów, na wspomnianym biwaku. Kiedy siedzielismy przy wieczornym ognisku, a komary nieźle gryzły, postanowiłem - młody wówczas nauczyciel - skorzystać z luzackiej sytuacji poza szkoła i zapalić papierosa.Gdy wyjąłem "klubowego" i już miałem zamiar przypalić, z naprzeciwka odezwał się Szczepan - wówczas harcerz,dziś nauczyciel wf-u i radny miejski : "Panie profesorze... my nie palimy...." I chociaż on już tego - jak twierdzi -nie pamięta, to ja zapamiętałem doskonale , bo od tego momentu skończyło się moje palenie w szkole, potem w domu i na długo , długo zostałem abstynentem nikotynowym.
Po wizycie na cmentarzu i zapaleniu zniczy na grobach zmarłych profesorów, przy których zaczęły się wspominki, Mszę św.odprawił uczeń tej klasy , ks. Andrzej, będący proboszczem w bieszczadzkiej parafii, a posługą liturgiczną( ministrantura , liturgia słowa, oprawa muzyczna) zajęli się przedstawiciele współczesnego pokolenia młodzieży naszej szkoły (syn Eli i dwaj pierwszoklasiści - uczniowie Szczepana).
Podczas przyjęcia jubileuszowego, trwającego do późnych godzin nocnych, było tyle radości, tyle młodzieńczych wspomnień, piosenek uczniowskich, że żal było opouszczać imprezę.Gdyby zamknąć oczy i nie widzieć łysin, tudzież siwych włosów i zarostu niektórych oraz tatusiowych brzuszków,(dziewczyny raczej nadal młodo się trzymały), to wydawałoby się, że jest się w klasie 25 lat wstecz i jest się samemu młodszym. Przywoływane wspomnienia - choć to już nie pierwsze takie spotkanie - stawały się także dla nas, grupki nauczycieli - okazją poznania wielu ówczesnych tajemnic naszych wychowanków, a także odkrycia prawdziwych kulis niektórych wydarzeń, które wówczas były przedmiotem narad Rady Pedagogicznej. I poznaliśmy prawdę o nas samych - jak wówczas byliśmy postrzegani, jak odbierano nasze słowa , które z nich najbardziej do naszych wychowanków docierały i jaki ślad pozostawiły. Przyznam, że z satysfakcją słuchaliśmy tego wszystkiego.
Tak. takiej klasy już potem nie miałem przyjemności prowadzić.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


Nowy blooczek pod wpisami Blog bierze udział w konkursie BlogRoku2011 http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

piątek, 24 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  95 797  

Słownik internetowy

Kalendarz

« czerwiec »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

O moim bloogu

Mój bloog to nie tylko własne przeżycia, ale też wspomnienia, przemyślenia dotyczące bieżących spraw.Pragnę, odkrywając przed innymi to, co mnie boli, interesuje, frapuje, zachęcić innych do wymian...

więcej...

Mój bloog to nie tylko własne przeżycia, ale też wspomnienia, przemyślenia dotyczące bieżących spraw.Pragnę, odkrywając przed innymi to, co mnie boli, interesuje, frapuje, zachęcić innych do wymiany poglądów, tudzież doświadczeń w prezentowanych tematach. Mam już bagaż doświadczeń zyciowych, a jako świeżo emerytowany nauczyciel między pięćdiesiątką a sześćdziesiątką,czuję sie jeszcze potrzebny. Jestem już dziadkiem, choć na takiego nie wyglądam.Zajmuję się pszczelarzeniem , malowaniem , teatrem, pisaniem oraz działką.Parałem się też pracą samorządową, ale obecnie wyborcy zaproponowali mi czteroletni wypoczynek, dlatego też mam czas dla wszystkich, którym moje towarzystwo będzie miłe.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 95797
Wpisy
  • liczba: 261
  • komentarze: 3469
Galerie
  • liczba zdjęć: 5
  • komentarze: 25
Punkty konkursowe: 600
Bloog istnieje od: 4003 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl