Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 139 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

Blog bierze udział w konkursie na BlogRoku2011 http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

Zdjęcia w galeriach.


Rozmyślania oparte na doświadczeniu

sobota, 21 lipca 2012 0:21

   Cenię sobie przyjaźń. Ona nie potrzebuje wielu słów, dlatego ten wiersz o przyjaźni wszystkiego nie mówi. Powiem krótko:  jedną przyjaźń przewał ubiegłoroczny tragiczny wypadek (pisałem  o tym), druga kończy się, nim się naprawdę zaczęła, bowiem oparta była na pozorach.

Przyjaźń

 

Poznałem człowieka,

 który wszedł w moje życie

bez butów.

Poznałem człowieka lepiej

biorąc i dając

bez reszty.

Znaczyłem go  w swoim życiu

dużym  „C”,

choć nie na „C” było jego imię.

Dzień, noc 

-  to bez znacznia -

 i tak byliśmy na miejscu

aż do śmierci.

Czasem śni mi się,

że nadal razem

zdobywamy NIEMOŻLIWE

i jestem szczęśliwy.

………………………………………..

Poznałem człowieka,

gdy Tamten jeszcze był,

a ten chciał być.

Poznawałem człowieka lepiej

biorąc i dając

nie licząc reszty.

Chciałem zaznaczyć go w swoim życiu

dużym „C”,

ale imię jego nie udźwignęło ciężaru.

 

Balon fałszu

jak bańka,

prędzej czy później

pęka z łoskotem.

Pozostał  żal

straconego czasu

na poznawanie człowieka

i zawiedzione „C”

czekające  na swoje miejsce.

 

20 lipca  2012 r.


Podziel się
oceń
0
3

komentarze (25) | dodaj komentarz

To jest to!!!

niedziela, 01 lipca 2012 11:33

Koncert czerwcowy

 

 

    Przez ostatnie dwa tygodnie pomagałem swojemu najstarszemu synowi i jego rodzinie w przenosinach do nowego  domu. Byłem wyłączony z życia towarzyskiego, odłączony od telewizora i internetu. Pozostało mi tylko radio.

   Marzeniem moim było zawsze wyjście z blokowiska i zamieszkanie we własnym domku. Wówczas mógłbym spiewać "Miał raz Tomek własny domek" , a powiedzenie "Wolnoć Tomku w swoim domku" znalazłoby właściwe odniesienie. Mnie  nie udało się, bowiem z pensji nauczycielskiej na niewiele mogłem sobie pozwolic, ale za to udało się rodzinie mojego syna.

   Kiedy młodzi zastanawiali się nad decyzją kupna ładnego domku ( wiadomo, trzeba zaciagnąć kredyt i nastawić się na długie jego spłacanie), wraz z małżonką  dopingowaliśmy ich i udzieliliśmy pomocy finansowej z oszczędności naszego życia. To chyba normalne. Zatem, gdy zakupili wreszcie wybrany dom w sąsiednim miasteczku, cieszylismy sie razem z nimi. Obiecałem pomóc w przygotowaniu go do zamieszkania.

   Dom piętrowy, zadbany, budowany w latach dziewięćdziesiątych, wymagał jedynie przemalowania wewnątrz, według gustu młodej gospodyni, drobnych napraw (armatura łazienkowa), korekty (wyrównywanie krzywizn niektórych ścian i sufitów).  W trakcie realizacji poszczególnych etapów, młodzi dokonywali   stopniowej przeprowadzki z dotychczasowego mieszkania w bloku, które sprzedali i  musieli opróżnić do końca minionego tygodnia. W czwartek, piątek i sobotę nastąpiła ostateczna przeprowadzka .

   W piątkowy wieczór, gdy mogłem już dać odpocząć zmęczonym członkom, usiedliśmy z żoną na huśtawce umieszczonej na tarasie, pod baldachimem zielonych liści winogron, rozmawiając o szczęściu i przyszłości młodej rodziny. Wnuczęta już okupowały swoje oddzielne pokoje na piętrze, a my, sącząc napoje chłodzące, wsłuchiwaliśmy się w śpiew ptaków, rozpoznając znajome głosy i zastanawiając się, jak młodzi urządzą obejście. Oczekiwaliśmy na rozpoczęcie  koncertu, o którym wiedzieliśmy, że ma nastąpić.

    Dokładnie o 21.00 , z pobliskiego stawu na łące za sadem rozległo się pojedyncze : rech-rech-rech-rech- rech... i cisza. Za niespełna pół minuty znowu: rech-rech-rech-rech-rech -rech-rech-rech... - tym razem dłuższe nieco, by po następnej kilkusekundowej przerwie rozległa się nastepna seria , ale już na dwa głosy i znowu dłuższa: rech-rech-rech-rech-rech-rech-rech-rech-rech-rech.... A po nastepnej przerwie rozległ się prawdziwy koncert na wiele głosów. Tym razem  w każej pauzie dało się słyszeć delikatne kumkanie: kum-kum-kum-kum-kum.... i tak  na przemian: rech-rech-rech-rech/kum-kum-kum-kum, aż do północy

   Dla mnie, którego dzieciństwo upływało na wsi, nad stawem, było to echo tamtych lat pięćdziesiątych, powrót do Arkadii, gdzie wszystko było świeże, neskażone, niewinne.

 


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (17) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


Nowy blooczek pod wpisami Blog bierze udział w konkursie BlogRoku2011 http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

sobota, 18 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  95 720  

Słownik internetowy

Kalendarz

« lipiec »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O moim bloogu

Mój bloog to nie tylko własne przeżycia, ale też wspomnienia, przemyślenia dotyczące bieżących spraw.Pragnę, odkrywając przed innymi to, co mnie boli, interesuje, frapuje, zachęcić innych do wymian...

więcej...

Mój bloog to nie tylko własne przeżycia, ale też wspomnienia, przemyślenia dotyczące bieżących spraw.Pragnę, odkrywając przed innymi to, co mnie boli, interesuje, frapuje, zachęcić innych do wymiany poglądów, tudzież doświadczeń w prezentowanych tematach. Mam już bagaż doświadczeń zyciowych, a jako świeżo emerytowany nauczyciel między pięćdiesiątką a sześćdziesiątką,czuję sie jeszcze potrzebny. Jestem już dziadkiem, choć na takiego nie wyglądam.Zajmuję się pszczelarzeniem , malowaniem , teatrem, pisaniem oraz działką.Parałem się też pracą samorządową, ale obecnie wyborcy zaproponowali mi czteroletni wypoczynek, dlatego też mam czas dla wszystkich, którym moje towarzystwo będzie miłe.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 95720
Wpisy
  • liczba: 261
  • komentarze: 3465
Galerie
  • liczba zdjęć: 5
  • komentarze: 25
Punkty konkursowe: 600
Bloog istnieje od: 3997 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl