Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 376 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

Blog bierze udział w konkursie na BlogRoku2011 http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

Zdjęcia w galeriach.


Komunijne szaleństwa

niedziela, 05 maja 2013 22:57

Komunia święta, czy tablet?

 

   Zaczęło się. Maj, to  czas I Komunii świętych. Piękna uroczystość  przede wszystkim duchowa. Tak powinno być - duchowo przeżyć ten dzień w jedności  z najważniejszym Gościem, którym jest sam Jezus. Temu miały służyć prawie roczne przygotowania dzieci i rodziców w poszczególnych parafiach.

   Pamiętam do dziś,  niemal ze wszystkimi  szczegółami przebieg mojej I Komunii świętej i związane z tym wydarzeniem przeżycia. Pamiętam zapach jaśminu, bowiem jaśminowy bukiecik miałem w klapie marynarki. Granatowy garniturek z krótkimi spodenkami i białymi podkolanówkami, sandały - to obowiązkowy wówczas strój  pierwszokomunijny chłopca. Pamiętam robione  po Mszy świetęj wspólne zdjęcie całej grupy z księdzem katechetą, a potem obowiązkowe   przyjęcie na plebanii, podczas którego do kanapek i ciast podano kakao ( przed  Eucharystią obowiązywał wówczas  chyba 3-gdzinny post eucharystyczny, więc zdążyliśmy wygłodnieć), a także wręczono nam pamiątkowe obrazki.  Droga do  odległego o kilka kilometrów kościoła i z powrotem do domu odbywała się pieszo wsród  szumiących zielonymi zbożami pól i ukwieconych łąk.

    Pamiętam gości  (niewielu) na bardziej uroczystym niż zwykle obiedzie w domu, gdzie  najważniejszą osobą   tego dnia byłem ja. Pamietam gratulacje, życzenia, uściski, ale ... nie pamiętam prezentów. Może jakieś były, ale nie tak ważne, by przyćmić istotę, sens wydarzenia tego dnia.

    Dziś oglądałem w TV reportaż o przygotowaniach pierwszokomunijnych. Widziałem "małą księżniczkę" wiezioną  białą rikszą do pałacu na przyjęcie. Pokazano też dwie kandydatki na "księżniczki", oczekujace na pierwszokomunijne prezenty; tablety, laptopy, komórki. Pani od mody podawała ceny sukni- prawie jak ślubnej, fryzury. Ważne były wypowiedzi rozmówców na temat  szaleństwa rodziców i szkody, jaką wyrzadzają  swoim dzieciom. Co ważne, to pokreślenie, iż rodzice zapominają o tym, czym ma być pierwsze w życiu dziecka spotkanie z Jezusem w Komunii świetej. Ulegają presji mody, presji środowiska, wreszcie także  oczekiwaniom i pragnieniom swoich pociech. Ulegają szaleństwu, które wyklucza sacrum związane z dniem Pierwszej Komunii świetej.


Podziel się
oceń
17
0

komentarze (33) | dodaj komentarz

Przedostatnia

piątek, 02 listopada 2012 23:43

Agonia

 

 


Nazywają mnie różnie,

ale zawsze jestem  ta sama

nieunikniona,

przedostatnia

- chyba, że ONA

( czyli ta, co ma być po mnie i ostatnia),

na skutek nagłych zdarzeń

 zasnuje twoje oczy

nocą  przed czasem

i wówczas  moją rolą

jest  jedynie potwierdzić

końcowe  tchnienie.

 

To ja  zazwyczaj

gaszę  ostanie światełko nadziei,

przemieniam blask gromnicy

w światło  płynące z tunelu;

koję lęk przed NIEZNANYM,

budząc pragnienie  POZNANIA ;  

daję ostatnią szansę

spojrzenia za siebie,

pojednania

 i przebaczenia .

 

Bezgłośnie zamykam

okiennice świata,

przez które jeszcze

przenikają ostatnie,

Koronkowe słowa modlitwy

tych, którzy kochają,

albo ….

cisza nieobecnych i obojętnych.

Ostatnim stuknięciem sprawdzam

strudzone swym dziełem

 serce,

wywołując  DUSZĘ,

którą Anioł Stróż

weźmie pod ramię ,

by stanąć z nią

przed OBLICZEM PANA.

 

              Jarosław, 2 listopada 2012 r.


Podziel się
oceń
2
1

komentarze (25) | dodaj komentarz

Poznać Boga

sobota, 22 października 2011 23:17

"Chodź i zobacz"

 

      

  Takie hasło towarzyszyło naszym parafialnym Misjom Świętym u oo, Dominkanów, głoszonym przez o.Tomasza Zamorskiego OP. Trwały od ub. soboty, a zakończyły  się dzisiaj. Znamienne jest, że  w ub niedzielę zbiegły sie z wizytą ks. kard. Stanisława Dziwisza, który przywiózł dla naszego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej relikwie błogosławionego Jana Pawła II. Tu, umieszcone w centrum zabytkowego Ołtarza Relikwi Świętych, otoczone są czcią wiernych, którzy nieustannie modlą się przy nich. Wczoraj, w dniu pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawla II, Jego relikwie wystawione były na ołtarzu głównym podczas Mszy świętej, a po Eucharystii wierni mogli je ucałować.

 

     

 

 

  Kazania misyjne o. Tomasza Zamorskiego uczyły nas na nowo poznawać Boga, doświadczać Jego obecności w naszych rodzinach i w nas  samych. Niezwykle cenne, zmuszające do bardzo głębokiej refleksji nauki powodowały, że bazylika nasza wypełniona była podczas każdej Mszy świetej tak, jak na pasterce .

  Obiecałem sobie każdy dzień misyjny  uwiecznić wpisem  w tym blogu. Niestety,  udało mi się w sposób syntetyczny ukazać tylko naukę wstępną, sprzed tygodnia. Pozostałe  nauki zapadły zbyt głęboko w sercu, by je wydobyć. Jak zasiane ziarna,  mają urzeczywistnić się w praktycznym działaniu, w życiu codziennym, już bliżej Boga.

 

 

Chodź i zobacz ( z Misji  parafialnych u oo. Dominikanów)

 

I . Wstęp

 

Wyjdź z  „wieży Babel”

- z pomieszania,

z rozpaczy,

z beznadziei.

 

Ucz się Boga,

poznaj Ojca

na wyciągnięcie ręki

- tak blisko,

  tak blisko,

  obok,

  w tobie.

 

 Otwórz oczy,

 otwórz myśli,

 otwórz uszy

 otwórz serce,

 a usta niech wielbią

Pana, który jest blisko,

Ojca, który jest z tobą.

 

Twoi nauczyciele:

Matka

 i Syn

zdjęty z Krzyża

na Jej kolanach,

ogarnięty niemym spojrzeniem

boleści

i Miłości…

również do ciebie.

 

To cała Ewangelia

-  twoja droga nadziei,

 twoja droga zbawienia,

 twoja droga  poznania

TWARZĄ W TWARZ.

……………………….

Wyjdź z „wieży Babel.”

Chodź i zobacz!

Zapraszam również do:

http://www.petry.bloog.pl

 

 

Wszystkie fotografie pochodzą z zasobów oo. Dominikanów w Jarosławiu


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

Z rekolekcji wielkopostnych

niedziela, 03 kwietnia 2011 22:10

 

Z  dzisiejszej homilii o.Ludwika Wiśniewskiego (dominikanina)


    Masz wielki problem wewnętrzny, coś cię boli - nie pozostawaj z nim w samotności. Znajdź kogoś, komu  o tym opowiesz - komuś zaufanemu.


    Jak być blisko Boga, który cię kocha i pragnie twojej bliskości? Spełnij trzy warunki:


1.Uświadomij sobie, że jesteś grzeszny.W Formularzu mszalnym wiele razy określamy się jako grzeszni. Bo tacy jesteśmy. Każdy z nas jest grzeszny. Ale chciej z tych grzechów wyzwolić się. Patrz na swoje grzechy, a nie na cudze. I nie usprawiedliwiaj się.


2. Naucz się przebaczać. Straszna to rzecz, niegodna chrześcijanina, żyć w gniewie. Prawdziwy chrześcijanin, naśladowca Chrystusa nie żywi nienawiści do drugiego człowieka. Podczas każdej Mszy świętej słyszymy wezwanie:"Przekażcie sobie znak Pokoju". To wtedy winniśmy znaleźć tego człowieka, do którego mamy jakiś żal i podać mu rękę na znak, że mu przebaczyliśmy. Nie może to być tylko formalność. Przebaczenie chrześcijańskie ma być szczere, ma wypływać z serca, ma być potrzebą duszy. Umrzeć w gniewie, z nienawiścią w sercu to straszna rzecz.


3. Rzuć się w ramiona Bogu. Zaufaj w pełni Jemu właśnie. Powierz Mu swoje problemy. Tylko musisz mocno wierzyć,musisz otworzyć się, otworzyć swoje serce.


Prawdy oczywiste, ale na nowo przedstawione,przypomniane. Bo taki jest sens rekolekcji, abyśmy byli lepsi już  za chwilę niż jeszcze przed chwilą i nie tylko na chwilę. Prawdy mające uczynić nas autentycznymi chrześcijanami.

  


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (29) | dodaj komentarz

Sługa Boża Anna Jenke

czwartek, 24 lutego 2011 20:16


 Przepraszam!!! Wiem, że zbyt długo milczę. Mam różne przeszkody na wytłumaczenie nieobecności i ... dużo by tu mówić. A dziś jeszcze serducho zaczęło dopominać się o swoje prawo do wypoczynku.Ale, tak ogólnie mówiąc, to nie jest źle ; zawsze może być gorzej.

Sługa Boża Anna Jenke

 

 

W tym miesiącu minęła kolejna rocznica śmierci mojej wychowawczyni i nauczycielki,  służebnicy Bożej, Anny Jenke. Miałem Jej poświęcić specjalny blog, ale zrobiła już to moja  młodsza koleżanka Marysia. Dla nauczycieli młodych i starszych , dla rodziców , dla każdego  to doaskonały wzór do naśladowania.

Istnieje w moim życiu stale, bo, choć moja droga nauczycielska już ma się ku końcowi, to nadal powierzam za Jej wstawiennictwem Bogu wiele spraw dotyczących młodzieży i dorosłych.

Wczoraj miałem zaszczyt brać udział w audycji RADIA FARA poświęconej Annie Jenke. Polecam chętnym. Należy  "kliknąć " w tym miejscu

sdk-2011-02-23-anna_jenke

 Anna Jenke , "Nusia" , nasza Pani Profesor - taką Ją pamiętam


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (17) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


Nowy blooczek pod wpisami Blog bierze udział w konkursie BlogRoku2011 http://www.blogroku.pl/kategorie/wiec-spiewac-bede-wam-pochwale-zycia,gwkkm,blog.html

piątek, 24 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  95 813  

Słownik internetowy

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

O moim bloogu

Mój bloog to nie tylko własne przeżycia, ale też wspomnienia, przemyślenia dotyczące bieżących spraw.Pragnę, odkrywając przed innymi to, co mnie boli, interesuje, frapuje, zachęcić innych do wymian...

więcej...

Mój bloog to nie tylko własne przeżycia, ale też wspomnienia, przemyślenia dotyczące bieżących spraw.Pragnę, odkrywając przed innymi to, co mnie boli, interesuje, frapuje, zachęcić innych do wymiany poglądów, tudzież doświadczeń w prezentowanych tematach. Mam już bagaż doświadczeń zyciowych, a jako świeżo emerytowany nauczyciel między pięćdiesiątką a sześćdziesiątką,czuję sie jeszcze potrzebny. Jestem już dziadkiem, choć na takiego nie wyglądam.Zajmuję się pszczelarzeniem , malowaniem , teatrem, pisaniem oraz działką.Parałem się też pracą samorządową, ale obecnie wyborcy zaproponowali mi czteroletni wypoczynek, dlatego też mam czas dla wszystkich, którym moje towarzystwo będzie miłe.

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 95813
Wpisy
  • liczba: 261
  • komentarze: 3469
Galerie
  • liczba zdjęć: 5
  • komentarze: 25
Punkty konkursowe: 600
Bloog istnieje od: 4003 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl